O Belgii w alfabecie

Kiedyś znalazłem na stronie jakiegoś Polonusa mieszkającego w Nowej Zelandii notkę, w którego przypisał do poszczególnych liter w alfabecie interesujące dla niego pojęcia czy zjawiska związane z krajem wygnania. Zrobię podobnie. Zaczynamy!

A – Antwerpia – prowincja i miasto w Belgii. Około pół miliona mieszkańców, uniwerek (i kilka szkół wyższych o podobnym statusie), port i tak ogólnie tygiel kulturowy. Moje miejsce pobytu na ten rok.

B – Bruges – Brugia – śliczne (podobno) miasteczko o średniowiecznym charakterze, must-to-see w Belgii. Wybieram się w najbliższym czasie, bo mnie ludzie molestują, że mało zwiedzam. Znajduje się na drugim końcu Flandrii, czyli maks godzinę pociągiem od Antwerpii.

C – Charleroi – miejscowość w Walonii, około 110 km na południe od Antwerpii, 60 km od Brukseli. Znajduje się tam lotnisko Brussels-Zuid dla tanich linii lotniczych. Poza tym nic tam nie ma i najlepiej tam nie chodzić. Według National Geographic jest to najbrzydsze miasto w tej części świata. Coś jak Łódź podejrzewam – ale ta z filmów o Miauczyńskim, a nie ta prawdziwa.

D – De Lijn – firma organizująca i realizująca transport publiczny we Flandrii. Charakterystyczne szaro-żółte autobusy. Cholernie drogie bilety, swobodne podejście do rozkładów jazdy, wieczne zmiany organizacji ruchu, średnio mili kierowcy. Plus: na jednym bilecie miesięcznym mogę jeździć po całej Flandrii.

E – nie mam pomysłu, szczerze.

F – Flandria – region federalny, kraina historyczno-geograficzna i diabli wiedzą co jeszcze. Ojczyzna około sześciu milionów dumnych Flamandów (tj. niderlandzkojęzycznych obywateli Belgii), którzy w życiu się ze sobą nie dogadają (patrz: języki). Kraj, którego historia udręczyła podobnie jak Polskę jeśli chodzi o ilość najazdów i inwazji, ale oszczędziła socjalizmu. Krótko mówiąc, szczęśliwy kraik.

G – granica – konkretnie, językowa pomiędzy Flandrią a Walonią, przebiegająca niemal w połowie kraju, przez okręg stołeczny Bruksela (oficjalnie dwujęzyczny). Na północy mamy około sześć milionów Flamandów, na południu coś koło czterech milionów Walonów. Obie nacje średnio za sobą przepadają i Flamandczycy twierdzą, że Walonia żyje z podatków z Flandrii. Co na to druga strona – nie wiem, nie znam żadnego Walona osobiście. Ale za to mają Ardeny, bardzo ładne i w ogóle.

H –  czyli inaczej czytana litera G – W języku niderlandzkim G czyta się jak „GHghhhh<pleghm>”. Przynajmniej tak brzmi dla obcokrajowca. Ponieważ język określa tożsamość, Flamandom zdarza się czytać G na swoją modłę także w innych językach. Rozmawiałem raz z C. o Harrym Potterze i udając, że chce zaczarować kubek, krzyknęła „Winhardium Leviosa!” co wywołało moją, niezrozumianą przez nią, wesołość.

I – Ieper – Byłem bardzo zdziwiony, jak się dowiedziałem, że Ypres nazywa się Ieper i leży nie we Francji, a w Belgii, i to w części niderlandzkojęzycznej. Podobnie Waterloo leży pod Brukselą. Wychodzą braki z geografii historycznej. Tyle było tych bitew że nie sprawdzało się wszystkich lokacji, a szkoda.

J – języki – w Belgii dominują dwa języki: niderlandzki (w odmianie flamandzkiej) i francuski (w odmianie walońskiej). Na wschodzie jest też licząca około 20 tys. osób mniejszość niemiecka. Każdy z języków ma specyficzne dialekty i, podobnie jak w Anglii, można namierzyć miejscowość pochodzenia danego Flamanda z dokładnością do miasta lub gminy. West-Vlams to dialekt zachodni, który, według Flamandów z Limburgii (wschód), nie posiada spółgłosek i się śmieją z nich równie często, co my z Czechów. Ine musiała się przestawiać przez dwa tygodnie na dialekt antwerpski, a pochodzi z oddalonej o 40 km Brukseli.

Jutro literki od K do Z, dziś więcej mi się nie chce, czas wrócić do nauki.

Reklamy
This entry was posted in Erasmus.

One comment on “O Belgii w alfabecie

  1. Maciej pisze:

    http://www.ebelgia.com/
    To na e w belgii o polakach w tym kraju.
    Jakis misz masz.
    Ale na E.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s