Krok pierwszy: dokumenty

Dziś dałem M., dziewczynie z którą jadę do Antwerpii (z tym że ona tylko na semestr zimowy), dokumenty w celu wysłania. Razem taniej. Nie ufamy Poczcie Polskiej (no offence), więc wysyłamy to priorytetem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (docelowo musi dotrzeć na Uniwersytet w Antwerpii przed 15 czerwca). A co się znajduje w cud-kopercie? Wg wymogów naszej uczelni goszczącej, o czym poinformowała nas sama uczelnia w maju drogą e-mailową, kilka ważnych kartek papieru:

– Learning Agreement (LA, porozumienie co do planu zajęć, trzeba sporządzić listę przedmiotów, które chcemy studiować na uczelni zagranicznej – w miarę możliwości w sposób, dzięki któremu będziemy mieli jak najmniej przedmiotów do nadrabiania – w moim przypadku są to DWA przedmioty w toku studiów. Prawo rządzi.)

– Transcript of Records (ToR, spis dotychczasowych osiągnięć i ocen – przepisujemy de facto indeks)

– Application form ze zdjęciem

– Certificate of English knowledge (niezbędne, gdy wykładowym językiem jest angielski)

Uzupełniamy, zbieramy podpisy wszystkich upoważnionych, pakujemy w kopertę i wysyłamy. Uwaga jednak! Uważnie czytajcie wszelkie maile które do was przychodzą ws. Erasmusa, szukajcie informacji na własną rękę, kombinujcie jak możecie, o wszystko się pytajcie – wyjazd zależy tylko od was, od tego co sobie załatwicie, czego się dowiecie, co przygotujecie sobie. Nie ma tu już prowadzenia za rączkę – coś nawalisz, nie pojedziesz, a możesz w pewnych okolicznościach także zwrócić część stypendium.

Poza ww. dokumentami pozostaje także komunikacja mailowa – drogą elektroniczną wysyłacie EILC application form i request for accomodation.

EILC to po ludzku Erasmus Intensive Language Course, czyli intensywny kurs językowy dla Erasmusowców. Występuje on głównie w krajach o mało popularnych językach (np. w Antwerpii – holenderski, u nas uczą rzecz jasna polskiego itp.), które goszczą Erasmusowców. Trwa około miesiąca i jest bezpłatny – choć trzeba wtedy łożyć na swoje utrzymanie, bo nie dostaje się za ten miesiąc grantu.

Request for accomodation to wniosek o przydzielenie pokoju w akademiku. Ze względu na ich ograniczoną ilość, istnieją liczne obostrzenia – ja na przykład nie mam szans na akademik, bo przyjeżdżam na cały rok. Uderzy mnie to dość mocno po portfelu.

Jeśli chodzi o przedmioty, to szukajcie na stronach wydziałów i pytajcie wykładowców o syllabusy wszelakie – i przy ich pomocy porównujcie zakresy przedmiotów.

Syllabus to, jakby ktoś nie wiedział, streszczony przedmiot, podane materiały i zakres egzaminu, pomocny przy nauce.

Kiedy już wypełnicie i wyślecie wszystkie dokumenty na uczelnię zagraniczną, czeka Was jeszcze trochę papierkowej roboty w kraju. Ale o tym później 😉

Reklamy
This entry was posted in Erasmus.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s